Zadzwoń do nas

+48 695-616-518

bhp Trzebnica, szkolenia bhp Trzebnica, szkolenie bhp Trzebnica, ocena ryzyka zawodowego Trzebnica, usługi bhp Trzebnica
22 października 2024

Stanowisko pracy z monitorem ekranowym

Stanowiska pracy administracyjno biurowej to jedne z najczęstszych i niezbędnych w wielu obszarach stanowiska pracy, konieczne do prawidłowej działalności praktycznie każdej firmy. Typowa praca administracyjno – biurowa wykonywana najczęściej w wymuszonej dla pracownika, najczęściej siedzącej pozycji, generuje sporo wymagań, których realizacja może w znaczny stopniu ograniczyć szereg wynikających z niej zagrożeń. Uwarunkowania te zawarte w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe, doczekały się zmian, które wprowadzają również zmiany jakie narzuca dyrektywa Rady 90/270/EWG z dnia 29 maja 1990 r. w sprawie minimalnych wymagań w dziedzinie bezpieczeństwa i ochrony zdrowia przy pracy z urządzeniami wyposażonymi w monitory ekranowe (piąta dyrektywa szczegółowa w rozumieniu art. 16 ust. 1 dyrektywy 89/391/EWG) wejdą w życie 16 maja 2024 roku. Jakie zatem obowiązki w zakresie stanowiska pracy wyposażonego w monitor ekranowy ma pracodawca ? Jak je realizować i na co szczególnie zwrócić uwagę ?

 

Wspomniane Rozporządzenie określa trzy zasadnicze kwestie.

Pierwsza dotyczy wymagań bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ergonomii dla stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe, szczegółowo określone w załączniku nr 1 do rozporządzenia.

 

Drugim bardzo istotnym o ile nie wyjściowym dla spełnienia powyższych wymagań, są wymagania dotyczące organizacji pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe, którym poświęcamy niniejszy artykuł.

 

Trzecim pozostającym nieco w cieniu poprzednich dwóch zakresów jest kosmetyczna zmiana w zapisach, według której pracodawca będzie miał obowiązek refundować korekcję wzroku nie tylko dla pracowników na typowych stanowiskach administracyjno – biurowych, ale na wszystkich stanowiskach pracy wyposażonych w monitory ekranowe.

 

W odniesieniu do wskazanych w rozporządzeniu wymagań dotyczących stanowisk wyposażonych w monitory ekranowe, pracodawca ma następujące obowiązki:

1. Organizację stanowiska pracy wyposażonego w monitory ekranowe w taki sposób by spełniało ono minimalne wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ergonomii

2. Przeprowadzenie na stanowiskach pracy wyposażonych w monitory ekranowe oceny uwzględniającej:

a. organizację stanowiska pracy, w tym rozmieszczenie elementów wyposażenia w sposób zapewniający spełnienie wymagań bezpieczeństwa i higieny pracy,

b. stan elementów wyposażenia stanowiska pracy, zapewniający bezpieczeństwo pracy w tym ochronę przed porażeniem prądem elektryczny,

c. obciążenia narządu wzroku oraz układu kostno-szkieletowego,

d. obciążenia czynnikami fizycznymi, w tym szczególnie nieodpowiednim oświetleniem,

e. obciążenia psychicznego wynikającego ze sposobu organizacji pracy.

Wspomniana ocena powinna być prowadzona w szczególności dla nowo tworzonych stanowisk oraz po każdej zmianie organizacji i wyposażenia stanowiska pracy. Po każdej ocenie pracodawca ma obowiązek podejmować działania mające na celu usunięcie stwierdzonych zagrożeń i uciążliwości.

3. Informować pracowników o wszystkich aspektach ochrony zdrowia i bezpieczeństwa pracy na zajmowanych stanowiskach, wynikach przeprowadzonej oceny oraz wszelkich środkach bezpieczeństwa i ochrony zdrowia.

4. Zapewnić pracownikom łączenie przemienne pracy związanej z obsługą monitora ekranowego z innymi rodzajami prac nieobciążającymi narządu wzroku i wykonywanymi w innej pozycji ciała ( przy nieprzekraczaniu godziny nieprzerwanej pracy przy obsłudze monitora ) lub co najmniej 5-minutową przerwę wliczaną do czasu pracy, po każdej godzinie przy obsłudze monitora ekranowego.

5. Zapewnić pracownikom profilaktyczną opiekę zdrowotną w zakresie i na zasadach określonych w odrębnych przepisach.

6. Zapewnić pracownikom okulary korygujące wzrok lub szkła kontaktowe zgodnie z zaleceniem lekarza, jeśli wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej wykażą potrzebę ich stosowania podczas obsługi monitora ekranowego.

7. Na życzenie pracownika stanowisko pracy należy wyposażyć w podnóżek.

Zasadniczą kwestią niezbędną dla rozpatrywania powyższych wymagań jest określenie podlegania stanowiska pracy pod samo rozporządzenie, podczas którego należy zwrócić uwagę na użyte zwroty:

1. Określenie monitor ekranowy – rozumiany jako urządzenie do wyświetlania informacji w trybie alfanumerycznym lub graficznym, niezależnie od metody uzyskiwania obrazu.

2. Określenie stanowiska pracy – które po zamianach będzie rozumiane jako przestrzeń pracy wraz z

  • wyposażenie podstawowe, w tym monitor ekranowy, klawiaturę, mysz lub inne urządzenia wejściowe, oprogramowanie z interfejsem dla użytkownika,
  • krzesłem i stołem,
  • opcjonalnym wyposażeniem dodatkowym, w tym stacją dysków, drukarką, skanerem, uchwytem na dokumenty, podnóżkiem.

3. Określenie pracownika – które należy rozumieć poprzez osobę zatrudnioną przez pracodawcę, w tym praktykanta lub stażystę, użytkującą w czasie pracy monitor ekranowy co najmniej przez połowę dobowego wymiaru czasu pracy.

Co w zasadzie uległo zmianie w rozporządzeniu ? Otóż wprowadzono kilka zmian w zapisach aktu, które dotyczą:

1. Obowiązku wyposażenie stanowiska pracy administracyjno-biurowej wyposażonego w laptop w dodatkowy osprzęt, jak monitor lub podstawka pod laptop, dodatkowa klawiatura oraz mysz. Kluczem jest tutaj słowo lub – czyli możliwość zdecydowania o rodzaju wyposażenia.

2. Zapewnienie aby używane krzesła biurowe miały nie tylko podłokietniki, ale także aby były one regulowane – warto uwzględnić tą zmianę planując zakupy takich krzeseł.

3. Zapewnienie jak wcześniej okularów korekcyjnych, ale także szkieł kontaktowych – użyte ponownie słowo lub będzie dawało możliwość zdecydowania.

 

+48 695 616 518

Na skróty

Przydatne linki

Newsy

09 kwietnia 2025
12 stycznia 2025

Do stworzenia strony wykorzystano kreator stron www WebWave.

Malinowa 5, 55-100 Trzebnica